Монітор пацієнта
Монітор пацієнта – це сучасний, електронний, медичний прилад для постійного контролю різних параметрів життєдіяльності людини. Монітор пацієнта дозволяє суттєво полегшити спостереження за хворими, які перебувають в палатах інтенсивної терапії, реанімації чи оперуються. Зараз ці медичні прилади використовуються в багатьох клініках, де без них не проводиться жодна складна лікарська процедура – чи це повноцінна анестезія або хірургічне втручання, інтенсивна терапія, чи післяопераційний період. Монітор пацієнта використовується для відстеження стану хворих всіх вікових груп – дітей, включно з новонародженими, дорослих та людей похилого віку.
Монітор пацієнта – це медичний прилад який здатен отримувати різноманітні показники життєдіяльності хворого та виводити їх на вбудований екран. Вимірюватися можуть частота пульсу, сатурація, ЕКГ, частота дихання, температура тіла, артеріальний тиск, концентрація вуглекислого газу під час дихання та багато інших показників. Отримана інформація зберігається, що дозволяє оцінити динаміку показників життєдіяльності. Прилад оснащений звуковою сигналізацією для сповіщення персоналу у разі виникнення критичних ситуацій. Деякі прилади оснащені термопринтерами для видрукування даних та можливістю підключення до мережі передачі даних. Це дозволяє лікарю контролювати стан хворого у віддаленому режимі.
В залежності від типів конфігурації монітори поділяються на портативні та модульні апарати.
- В портативних моніторах екран та модулі збору інформації поєднані. Набір параметрів, що вимірюється незмінний. Як правило, така техніка застосовується в машинах швидкої допомоги. Головні переваги таких систем полягають у зручності, легкості та можливості переміщення.
- Модульні монітори пацієнта являють собою прилади в яких монітор та модулі збору інформації розділені. Тому існує можливість підключення додаткових модулів, що мають різну функцію. Це дозволяє, в залежності від клінічної потреби, вибрати необхідні показники для моніторингу.
Типи моніторів пацієнта.
Кожен монітор пацієнта має наступні функції для зображення:
- Частота серцевих скорочень
- Сатурація (SpO2)
- Артеріальний тиск (використовуються неінвазивні датчики артеріального тиску (НІАТ)
- Електрокардіограма за декількома відведеннями
Існує декілька типів моніторів пацієнта, які різняться додатковими параметрами інформації:
- Апарати ліжкового типу. Додатково вимірюють показники температури тіла пацієнта.
- Апарати для анестезіології. Додатково входить капнограф (вимірювання концентрації вуглекислого газу під час вдиху та видиху), визначення кількості анестетика, інвазивне вимірювання артеріального тиску
- Вентиляційні. Додатково вимірюють параметри вентиляції, температуру пацієнта, дані про гемодинаміку.
- Фетальні монітори. Додатково контролюють стан матки та плоду, в тому числі інтенсивність скорочень матки, частоту серцевих скорочень та рухи плоду, температуру тіла та сатурацію матері.
- Неонатальні. Відстежують показники життєдіяльності новонароджених дітей, які потребують невідкладних реанімаційних заходів.
Монітори можуть бути підключені до централізованої системи спостереження пацієнтів. Це дозволяє медичним працівникам спостерігати за параметрами всіх пацієнтів, підключених до монітора. Централізовані системи спостереження за пацієнтами є потужним та ефективним обладнанням. Програмне забезпечення для аналізу життєвих сигналів, особливо аритмії, дозволяє зменшити частоту помилкової тривоги без шкоди для безпеки пацієнта.
Як обрати монітор пацієнта?
Придбання моніторів пацієнта – це важливий та відповідальний етап оснащення сучасним медичним обладнанням будь-якої клініки чи лікарняного комплексу. Звичайно, що при виборі цього обладнання основним є профіль надання медичної допомоги та ті показники, моніторинг яких необхідний фахівцям. Зазвичай стандартного набору функцій буває достатньо (ЧСС, SpO2, ЕКГ на НІАТ). Але в ситуації анестезіологічного забезпечення, акушерській практиці виникає потреба в специфічних модулях – інвазивні датчики вимірювання тиску, показники серцевого викиду, стану плода тощо. В першому випадку портативного монітора пацієнта буде досить, у другому варто подумати про придбання модульної моделі.
Варто звернути увагу на наступні додаткові параметри:
- Вибір між сенсорним або клавішним керуванням. Наявність сенсорного екрана робить апарат значно зручнішим для використання медичним персоналом.
- Діагональ і роздільна здатність екрану. Це безпосередньо впливає на кількість кривих, які будуть показані на екрані. Варто вибирати такі апарати, діагональ яких понад 12 дюймів.
- Режим живлення: є моделі з живленням від акумулятора. Вони, в основному, призначені для використання поза стаціонаром (наприклад, в екстреній медицині) або в альтернативному режимі у разі вимкнення електроенергії.
- Число роз'ємів для підключення додаткових модулів.
- Бездротова передача даних: відсутність кабелів може бути зручною в умовах стаціонару.
- Наявність вбудованого дефібрилятора: дуже корисна функція для екстреної допомоги у разі зупинки серця. Цей тип монітора із вбудованим дефібрилятором використовується у відділеннях невідкладної допомоги.
- Доступні витратні матеріали та компоненти. З часом датчики можуть виходити з ладу і бажано мати можливість швидко їх замінити. Також не має виникати проблем з отриманням витратних матеріалів, наприклад паперу для принтера чи калібрувального газу для капнографу тощо.
- Вартість. Звичайно ж одним із найважливіших критеріїв є ціна обладнання. Однак вона повинна йти відповідно до усіх інших перерахованих параметрів.
Ознайомитися з асортиментом моніторів пацієнта ви можете на сайті Фармєдіс.