Кольпоскоп. Як обрати?
Кольпоскоп – це оптичний медичний прилад за допомогою якого можливо оглянути зі збільшенням слизову піхви та шийки матки. Метод кольпоскопії був винайдений в 1925 році німецьким лікарем Гансом Гінзельманом (Hans Hinselmann). Кольпоскопія стала «золотим стандартом» діагностики гінекологічної патології та незамінна для ранньої діагностики доброякісних новоутворень, передракових станів та раку шийки матки. Діагностична цінність даного методу дослідження безпосередньо залежить від досвіду та кваліфікації лікаря, а також від якості приладів, які застосовуються при кольпоскопії. Тому вкрай важливим є вибір приладу для забезпечення процесу діагностики.
Які бувають кольпоскопи?
Кольпоскопи бувають монокулярними, бінокулярними та відеокольпоскопи.
- Монокулярні кольпоскопи. Досить просте обладнання, яке дає оптичне збільшення в межах 10. Невелика кратність збільшення, незручність у використанні медичним персоналом (спостереження одним оком через окуляр призводить до швидкої втоми зору та відсутність стереозображення), є недоліками цієї групи кольпоскопів. Перевагами є найнижча ціна серед подібних приладів.
- Бінокулярні кольпоскопи дозволяють отримати збільшення до 40 разів та об’ємне зображення. Це робить можливим оцінити рельєф слизової та характер судинного малюнку. Можуть обладнуватися відео системою для фіксації отриманих зображень.
- Відеокольпоскопи це медичний прилад в основі якого відеокамера з високою роздільною здатністю, що одразу передає отримане зображення на монітор або в комп’ютер. Це дозволяє зберігати фото та відео зображення з діагностичною, науковою, навчальною метою. Використання відеокольпоскопів відкриває широкі можливості телемедицини, коли лікарі, які знаходяться далеко один від одного можуть в режимі реального часу оглядати пацієнтку та проводити консиліум. Також перевагою відеокольпоскопів є можливість пацієнтці безпосередньо спостерігати за процесом дослідження, що підвищує обізнаність про виявлену патологію. Пацієнтка може ставити питання під час дослідження щодо маніпуляцій, що створює почуття контролю і, відповідно, зменшує тривожність і підвищує задоволення дослідженням. Це значно полегшує контакт лікаря та пацієнтки, та може суттєво вплинути на вибір пацієнткою медичного закладу для обстеження та лікування.
На що ще варто звернути увагу?
- Тип освітлення. В сучасних кольпоскопах використовуються галогенові та світлодіодні джерела світла. Перевагами світлодіодного освітлення є його наближеність до природного за колірною температурою (вимірюється у градусах Кельвіна (К), колірна температура природного денного світла становить 5100 К) та тривалий термін служби (до 30000 – 50000 годин). Перевагами галогенових джерел світла є їх низька собівартість.
- Можливість плавно змінювати рівень освітленості. Це регулювання дає можливість підбирати необхідний рівень освітленості для будь-якої діагностичної ситуації та прибирати світлові відблиски. Тому варто надати перевагу саме таким моделям.
При виборі кольпоскопа необхідно, перш за все, враховувати, де та з яким навантаженням буде використовуватися цей прилад. Рутинний скринінг можна виконати за допомогою найпростіших моделей. Для складніших випадків, взяття біопсії, використання можливостей телемедицини потрібна більш сучасна модель.
Ознайомитися з асортиментом кольпоскопів можна на сайті Фармєдіс.