Насоси для інфузій
Винайдення шприца в 1853 році, незалежно одним від одного, Олександром Вудом та Шарлем Габріелем Провазом стало справжньою революцією в медицині та відкрило можливість легко проводити парентеральне введення лікарських речовин. Наступним важливим кроком на цьому шляху було використання Ландерером фізіологічного сольового розчину для внутрішньовенного вливання 10 липня 1818 року. Ця дата вважається народженням сучасної інфузійної терапії. Одним з останніх досягнень сучасної медицини в царині парентерального введення було винайдення шприцевого насоса в 1951 році. Зараз до цієї категорії приладів відносяться шприцеві та інфузійні насоси.
Що таке насоси для інфузій?
Це медичні електронні прилади, які дозволяють чітко, згідно з заданою програмою, дозувати медичні препарати за об’ємом та часом введення. Насоси для інфузій оснащені дисплеями та кнопками керування, що робить можливим вибирати різні режими дозування та контролювати процес інфузії. В багатьох апаратах є програми по розрахунку дози препарату в залежності від ваги, віку пацієнта, необхідності болюсного чи тривалого введення. Насоси для інфузій оснащені різноманітними датчиками та системою звукової сигналізації, що робить їх роботу більш безпечною. Наприклад, прилади виявляють бульбашки повітря в системі, зупиняють введення та подають звуковий сигнал для уникнення ризику повітряної емболії. Також прилади повідомляють про закінчення інфузійного розчину, різноманітні збої в роботі тощо. Насоси для інфузій оснащені внутрішніми акумуляторами, тож можуть працювати тривалий час в автономному режимі. Вони дозволяють вводити медичні препарати наступним чином:
- Внутрішньовенно
- Епідурально
- Підшкірно
- Внутрішньоартеріально
Розрізняють два основні типи приладів для інфузій: це шприцеві насоси та інфузійні насоси.
Шприцеві насоси (шприцевий дозатор, шприцева інфузійна помпа, перфузор®) прилад для чіткого дозування парентерального введення рідких лікарських засобів. Як контейнер для лікарських засобів виступає звичайний одноразовий шприц (зазвичай об’ємом від 2 до 50 мл). Введення лікарського засобу відбувається шляхом контрольованого тиску на поршень шприца. Часто такі прилади мають режим, при якому пацієнт сам обирає коли препарат вводиться. Це використовується для контролю больового синдрому в післяопераційному періоді, або в онкологічній практиці. Медичний персонал задає максимальні дози для уникнення передозування.
Інфузійні насоси (перистальтичний інфузійний насос, волюметричний інфузійний насос, інфузор, інфузомат®) також є приладами для чіткого дозування парентерального введення рідких лікарських засобів, які знаходяться в спеціальній системі. Рух рідини забезпечується внаслідок роботи насосу, що діє ззовні на силіконову трубку. Використовуються роликові або лінійні (пальчикові) насоси. В принципі дії роликового насоса є рух ролика, що котиться поверхнею силіконової трубки та завдяки цьому створює потік рідини. В лінійних насосах є спеціальні рухомі елементи - "пальчики", які стискають силіконову трубку у певному порядку та створюють перистальтичні рухи. Завдяки чому відбувається потік рідини в системі. В деяких приладах реалізована система підігріву інфузійних розчинів (в межах 20 – 40 С°)
Коли використовуються насоси для інфузії?
Інфузійні насоси знайшли своє використання в наступних галузях медицини:
- Анестезіологія та інтенсивна терапія – анестезіологічне забезпечення під час різних хірургічних втручань, точне дозування та тривале введення інфузійних розчинів в умовах інтенсивної терапії, парентеральне харчування.
- Хірургія – для контролю больового синдрому та пришвидшення реабілітації в післяопераційний період.
- Онкологія – при проведенні хімієтерапії та введення анестетиків.
- Неврологія – лікування тромботичних ускладнень, введення нейролептиків, протинабрякових та нейропротекторних препаратів.
- Кардіологія – лікування тромботичних ускладнень, введення протиаритмічних препаратів, профілактика та лікування ішемії.
- Неонатологія – необхідність точного дозування лікарських засобів новонародженим.
- Як обрати насос для інфузії?
Як обрати?
Насоси для інфузії значно зменшують робоче навантаження на медичний персонал, тому їх доцільно використовувати в умовах сучасної лікарні. Обидві категорії цих приладів є портативними та оснащуються кріпленнями для фіксації на стандартних штативах.
- Шприцеві насоси доцільно обирати, коли є необхідність введення невеликого об’єму лікарських засобів. Особливо це стає доцільним при необхідності обмеження водного навантаження на пацієнта, коли невеликий за об’ємом розчин лікарського засобу вводиться протягом тривалого часу, зберігаючи необхідну концентрацію в плазмі крові. Або при потребі болюсного введення точної дози медичного препарату.
- Інфузійні насоси – коли необхідне тривале та велике за об’ємами введення інфузійних розчинів.
- Застосування інфузійних станцій дозволяє поєднати та синхронізувати декілька насосів для інфузії, що виникає при потребі одночасного введення декількох препаратів з різним режимом дозування.
Ознайомитися з асортиментом насосів для інфузії ви можете на сайті Фармєдіс.