Хірургічні світильники.
Система освітлення – важливий елемент оснащення операційного блоку. Проведення хірургічних операцій, перев’язок, діагностичних досліджень залежать від правильного освітлення та збереження нормальної колірної гамми. Якісне, безтіньове світло також необхідне для роботи медичного персоналу в оглядових, палатах інтенсивної терапії та лікарських кабінетах. Тому гостро постає питання про правильний вибір хірургічних світильників. До хірургічних світильників висуваються суворі технічні вимоги. Вони мають відповідати наступним критеріям: Безтіньове світло (зведення до мінімуму тіней, що виникають через знаходження рук хірурга та інструментів в ділянці операційного поля). Відсутність нагріву робочої зони (фільтрація ІЧ-випромінювання). Правильна передача кольорів в освітленому полі. Безпека (надійна фіксація, при виході з ладу основної лампи включення аварійної). Зведення до мінімуму турбулентних збурень в ламінарному потоці повітря в операційній. Тривалий термін експлуатації. Можливість легкого чищення та стерилізації та стійкості поверхонь до дезінфекційних розчинів.
За конструкцією хірургічні світильники бувають:
Стельові. Стельовий операційний світильник кріпиться до стелі в центрі операційної або перев’язувальної. Перевагою його є те, що цей тип світильників не потрапляє в поле зору медичного персоналу і при цьому є основним джерелом освітлення. Спеціальні важелі та поворотні механізми дозволяють легко змінити положення світильника і напрям світлових променів. Добре виконує свою функцію, коли розташування хворого на столі є постійним в одному положенні або змінюється мінімально.
Мобільні. Перевагою цього типу світильників є можливість їх переміщення в залежності від потреб медичного закладу. Конструкція дозволяє швидко змінювати положення джерела світла та фіксувати у потрібному положенні. Такий тип світильників ідеально підходить для оглядових та перев’язувальних кабінетів, хоча може використовуватися і в будь-яких інших ситуаціях.
Настінні. Цей вид світильників оснащений кріпленнями для фіксації на стіні. Найчастіше застосовується як додаткове або основне джерело світла в оглядових.
За джерелом світла хірургічні світильники бувають:
Галогенові.
Відмінність галогенових ламп від звичайних ламп розжарювання полягає в розташуванні вольфрамової нитки всередині заповненої галогеном кварцової оболонки. Зазвичай в такі лампи додаються пари йоду або брому. При зростанні сили струму, що проходить через вольфрамову нитку розжарювання, зростає і сила світла. Враховуючи вищезазначене, для галогенових ламп характерне більше енергоспоживання та значне виділення тепла, що може ускладнювати роботу медичного персоналу та призводити до висушування повітря. Термін служби галогенових джерел світла становить від 1500 до 2000 годин.
Світлодіодні (LED)
Світлодіод складається з напівпровідника, що розміщений в скляному, або пластиковому прозорому покритті. У міру того, як електричний струм подається через напівпровідник, субатомні частинки починають переміщатися та вивільняють енергію у вигляді світла. Тут, так само як і в галогеновій лампі – що більше електричної енергії споживається, то яскравіше стає світло. При цьому світлодіодні лампи майже не нагріваються під час своєї роботи та споживають менше електричної енергії. Термін служби світлодіодних джерел світла становить від 30000 до 50000 годин.
Колірна температура
Точна передача кольору в хірургічному полі дозволяє хірургу правильно визначити стан і тип тканин. Колірна температура вимірюється у градусах Кельвіна (К). Колірна температура природного денного світла становить 5100 К. Галогенові лампи виробляють світло, що має інфрачервону складову, тому для них передбачена фільтрація, для отримання більш холодного світла, близького до денного, приблизно 4000 К. Світлодіоди покращили цей результат, до того ж колірна температура в LED лампах регулюється, і за значення 4300 К наближається до природного світла.
Які критерії слід врахувати під час вибору хірургічного світильника?
В першу чергу важливим є вибір типу ламп.
Який тип ламп вибрати для хірургічного світильника?
Зараз для хірургічних світильників найчастіше використовують світлодіодні джерела світла. У порівнянні з галогеновими, світлодіодні лампи мають певні переваги та недоліки.
- Переваги: Термін служби світлодіодних ламп у 10-12 разів довший, ніж у галогенових. Витрати електроенергії. Світлодіодні лампи споживають електроенергії значно менше ніж галогенові. Виділення тепла. Нагрів від світлодіодних ламп незначний, а те тепло що виділяється чудово розсіюється і не становить будь-яких незручностей.
- Недоліки: Ризик пошкодження сітківки синім світлом, що випромінюються деякими світлодіодами. Сині світлові хвилі можуть сприяти розвитку різних патологій, наприклад вікової макулярної дегенерації. Тому необхідно уникати світлодіодів з колірною температурою більшою ніж 5000 К, які випромінюють так зване видиме світло високої енергії (High Energy Visible Light, HEV-випромінювання). Для щоденної роботи лікаря вкрай важливо усунути HEV-випромінювання. Тому бажано обирати нейтральні білі світлодіоди, з колірною температурою близько 4500К, що мають набагато нижчу частку синього світла. Ціна світлодіодних медичних світильників більша, ніж у галогенових, але й термін служби довший.
Яку інтенсивність світла вибрати?
Освітленість — освітлення поверхні, що створюється світловим потоком, який падає на поверхню. Одиницею вимірювання освітленості є люкс (лк). Зазвичай освітленості у 15000 лк вважається достатньою. В молодому віці найбільша гострота зору досягається при освітленості 12000 лк, а збільшення інтенсивності освітленості не призводить по покращення гостроти зору. До того ж занадто висока інтенсивність освітленості може бути небезпечною для лікаря. І по деякім стандартам, максимальна освітленість медичного світильника не повинно перевищувати 20000 лк. Однак, з віком потреба у світлі зростає. У зв’язку з віковим помутнінням рогівки в період з 20 до 60 років потреба в освітленості збільшується втричі. Таким чином у досвідченого хірурга практика оптимальна гострота зору може досягатися при рівні освітленості близько 36000 лк. Освітленість, що перевищує це значення, не приносить користі.
Також при виборі хірургічного світильника важливі наступні характеристики:
- Рівномірність освітлення. Цей критерій дуже важливий, оскільки людина здатна добре бачити лише у рівномірно освітленому полі. Якщо освітлення неоднорідне – нерівномірна інтенсивність, плями, смуги світла, то це може вказувати на конструктивну ваду, що посилюватиме тіньовий ефект і змушувати лікаря багаторазово коригувати освітлення.
- Діаметр світлового поля. Повинно відповідати потребам конкретної медичної установи.
- Інтенсивність світла. Значення має бути від 8000 до 36000 люкс. Важлива можливість регулювання інтенсивності світла в залежності від використання у різних хірургічних дисциплінах.
- Тип ламп. Нейтральне біле світло світлодіодів забезпечує максимальну візуалізацію червоних та жовтих відтінків і дозволяє краще диференціювати тканини та органи. Дуже жовте світло, типове для деяких галогенових ламп, має тенденцію спотворювати сприйняття кольорів та може ввести в оману при постановці діагнозу.
- Колірна температура. Її значення має становити близько 4300 - 4500 К.
- Ціна. Світлодіодні медичні світильники зазвичай коштують дорожче, ніж галогенні, але й термін служби в них набагато довший.
- Додаткові критерії. До них можна віднести таки характеристики, як вага, мобільність, доступність аксесуарів
На сайті Фармєдіс представлений широкій вибір хірургічних світильників.