Про історію виникнення та розвиток стетоскопів читайте в попередньому матеріалі.
Для початку потрібно визначитися які бувають стетоскопи
Класифікація стетоскопів
Існує два основних типи стетоскопів: механічні та електронні.
1. Механічні стетоскопи:
- Часто розрізняють механічні стетоскопи для дорослих та дітей. Перші використовуються лише для прослуховування серця та легень у дорослих. Другі призначені для огляду дітей. Однак слід зазначити, що багато моделей універсальні та однаково підходять як для дітей, так і для дорослих. Деякі моделі можуть мати змінну головку для різних пацієнтів.
- Акушерські стетоскопи, або Стетоскопи Пінард (Pinard, названі так на честь їхнього творця) - це моделі для акушерів, виготовлені з дерева або алюмінію, створені спеціально для прослуховування серцебиття плода в утробі матері. Це стетоскопи у формі подовженого конуса, що дозволяє посилювати звуки серцевих скорочень плода.
- Механічні кардіологічні стетоскопи мають дуже високу акустичну чутливість, що допомагає лікарю виявити певні патології серця або легень. Деякі моделі підходять як для дорослих, так і для дітей. Вони відрізняються чудовою якістю.
2. Електронні стетоскопи
Це інструмент, що значно розширює діагностичні можливості, в цих стетоскопах послаблюються зовнішні шуми й посилюються звуки, що прослуховуються, без їх спотворення. Електронні стетоскопи мають бездоганну слухову якість і високу точність. Існує можливість візуалізації отриманої інформації на РК – моніторах. Деякі моделі оснащені з'єднанням Bluetooth, що дозволяє передавати звуки серця і легень в реальному часі на комп'ютер, або під'єднувати смартфон. Це дозволяє реєструвати звуки, переглядати їх, зберігати чи надсилати колегам. Деякі моделі також мають сповільнений режим прослуховування. Ці стетоскопи призначені для фахівців, які потребують більш ретельної діагностики або бажають проаналізувати показники вимірювань.
З яких частин складається типовий стетоскоп?
Звичайний стетоскоп складається з трьох частин: акустичної головки, наголів'я та звукопровідної трубки. Деякі стетоскопи мають специфічну будову, як от акушерські стетоскопи, які не мають ні наголів’я, ні звукопровідної трубки.
- Акустична головка - це деталь, що безпосередньо контактує з тілом пацієнта та вловлює звуки. Акустична головка, своєю чергою, складається із трьох елементів: Мембрани: плоска частина головки, що дозволяє прослуховувати середньо- та високочастотні звуки. Лійки: частина головки, що дозволяє прослуховувати низькочастотні звуки. Стетоскопи, що мають мембрану та лійку, називаються стетоскопами «з подвійною головкою». Для послідовного прослуховування низькочастотних і високочастотних звуків досить просто перевернути головку. Основи: частина головки, що з'єднує її зі звукопровідною трубкою.
- Звукопровідна трубка: з'єднує головку з наголов'ям. Завдяки цьому компоненту відбувається проведення звукових коливань. Деякі моделі мають подвійну звукопровідну трубку, що дозволяє звукам краще поширюватись і полегшує сприйняття лікарем.
- Наголів'я: це металева частина стетоскопа, на яку встановлюється трубка. Воно складається із трьох частин: Натяжна пружина: вона регулюється шляхом розсування трубок або затягування їх для адаптації до конкретного користувача. Дві металеві трубки, до яких кріпиться пружина, та які поєднують звукопровідні трубки з вушними оливами. Вушні оливи: вони можуть бути двох типів: м'які чи тверді. Деякі моделі стетоскопів комплектуються набором додаткових м'яких та твердих вушних олив.
Іноді виникає питання чим же лікарі користуються зараз? Стетоскопом? Фонендоскопом? Стетофонендоскопом? За своєю будовою фонендоскоп - це лійка вкрита мембраною, така конструкція підсилює високі тони. Найкраще підходить для аускультації легенів та судин. Стетоскоп – відкрита лійка, яка використовуються для аускультації низьких тонів, найкраще підходить для серця та кишківника. Оскільки переважна більшість сучасних стетоскопів комплектується двобічними акустичними головками, які поєднують ці дві форми, то по суті це стетофонендоскопи. Також широке розповсюдження набули фонендоскопи, які часто використовуються при вимірюванні артеріального тиску. Такі інструменти можуть використовуватися в побуті та часто входять в комплект до приладів вимірювання тиску. Але найчастіше всі ці інструменти заведено називати, як і їх предка - стетоскопом.
На що варто звернути увагу при виборі стетоскопу?
Незначні, на перший погляд, деталі насправді можуть суттєво змінювати комфортність роботи або навіть вплинути на якість вашого діагнозу.
Акустична головка, двобічна чи однобічна?
- Переваги двобічної акустичної головки: Дозволяє прослуховувати як високі, так і низькі тони, тобто підходить для діагностики серця, легень, черевної порожнини, сонних артерій. Можливість проводити аускультацію як дорослих, так і дітей одним інструментом.
- Переваги однобічної акустичної головки: Знижує втрати звуку під час аускультації та забезпечує ідеальне проходження звуку. Зручна при вимірюванні артеріального тиску тому, що її форма дозволить зручно розмістити стетоскоп під манжетою. Існують однобічні акустичні головки з двочастотною мембраною, що дозволяють при легкому натиску вислуховувати низькочастотні звуки, а при сильному – високочастотні.
Звичайна чи подвійна звукопровідна трубка?
Подвійна трубка забезпечує стереозвучання внутрішніх шумів. Вона також попереджає втрату потужності звуку. Тому подвійна трубка забезпечує вищу якість звуку ніж проста.
Тверді чи м’які вушні оливи?
М’які оливи найчастіше забезпечують більший комфорт та кращу звукоізоляцію. До того ж вони більш витривалі у використанні.
Чи потрібне неохолоджуване кільце?
Ці кільця забезпечують підвищений комфорт для пацієнтів, особливо для дітей, тому що відсутній безпосередній контакт з холодною металевою акустичною головкою.
Який стетоскоп підходить для лікарів різних спеціальностей?
Кожен лікар повинен вибрати стетоскоп, який найбільше йому підходить, залежно від пацієнтів та захворювань, які він лікує. Можна виділити п’ять категорій лікарів, яким потрібний відповідний стетоскоп: терапевти, педіатри, пульмонологи та кардіологи, медсестри та фізіотерапевти.
Терапевти
Терапевти використовують стетоскоп щодня. Цей інструмент використовується для прослуховування серця і легень пацієнтів різного віку. Більшість терапевтів вибирають модель із двосторонньою головкою, щоб мати можливість аускультувати як дорослих, так і дітей за допомогою одного й того самого інструменту.
Педіатри
На відміну від терапевтів, педіатри працюють лише з дітьми. Їм потрібна спеціальна модель, яка відрізняється від дорослої моделі розміром акустичної головки. Щоб заспокоїти дітей під час аускультації, деякі педіатричні стетоскопи доступні в різних кольорах, іноді до них додаються фігурки тварин, які можна встановити на акустичній головці та легко зняти. Більшість педіатричних стетоскопів являють собою стетоскопи з односторонньою головкою і мають неохолоджуване кільце.
Пульмонологи та кардіологи
Як правило, ці фахівці вибирають електронний стетоскоп, щоб скористатися перевагами високоточної акустики та показ на екрані звуків легень чи серця. Вартість стетоскопа такого типу вища, але його якість дозволить прослуховувати високі та низькі частоти для виявлення можливих патологій серця чи легень. Електронні стетоскопи дозволяють посилювати звук та чути до 20 разів голосніше, ніж за допомогою звичайного стетоскопа. Існує і спеціальні кардіологічні механічні стетоскопи з покращеними акустичними властивостями.
Медсестри
Медсестри використовують стетоскоп, переважно, для вимірювання артеріального тиску.
Фізіотерапевти
Фізіотерапевти використовують стетоскопи для аускультації легень до та після процедури. Оскільки вони проводять аускультацію лише легень, їм доцільно стетоскоп з однобічною акустичною головкою.
Ознайомитися з асортиментом стетоскопів ви можете на сайті Фармєдіс.